Bez SLS

bez SLES, SLS, alergen, chemia gospodarcza, środki czystości

SLS (SLES) to substancje powodujące lepsze pienienie się produktu, do którego są dodawane.

Lauryl Siarczan Sodu (SLS)  znajduje się w większości szamponów i past do zębów.

Jest znanym środkiem drażniącym skórę i jest wchłaniany przez skórę i zatrzymywany w sercu, wątrobie i mózgu przez długi czas. Może powodować uszkodzenie oczu, nawet po wchłonięciu przez skórę. Narażenie może prowadzić do kaszlu, bólów głowy, nudności i wymiotów, zwłaszcza gdy narażone są na nie dzieci.

SLES – Siarczan Lauretowy

jest to łagodniejsza wersją SLS – z dodatkiem łańcucha eterowego i najczęściej znajduje się w środkach czyszczących i szamponach. Dodawany jest w celu zagęszczenia i daje bogatszą konsystencję. Może powodować podrażnienia skóry. Ale należy go trzymać z dala od dzieci.

bez SLES, SLS, alergen, chemia gospodarcza, środki czystości

Produkty bez szkodliwego SLS czy bez SLES to wciąż unikaty na rynku ale warto ich szukać  i doceniać. Trudno jest oczywiście docenić zachowane zdrowie, bo nie mamy tego w zwyczaju. Ale musimy zdać sobie sprawę z faktu, że sztuką w dzisiejszych czasach jest unikanie zagrożeń i jeżeli choć w części się to nam udaje, jesteśmy na właściwej drodze.

Produkty bez sztucznie wytworzonych spieniaczy (bez SLES, bez SLS) to obietnica zdrowia. Może się mniej pienić, nie pachnieć jak wiosna ale warto zadać sobie pytanie, czemu tak właśnie jest.

Nie jest łatwo stworzyć kosmetyki czy środki higieny całkowicie pozbawione konserwantów, jednak wybierajmy te najmniej szkodzące nam i środowisku.  Bez SLS i bez SLES, bez sztucznych spieniaczy / bez sztucznych substancji spieniających. Kreujmy politykę koncernów poprzez sterowanie popytem.

HIpoalergiczne środki czystości dla alergików