Egzema

atopia, egzema, atopowe zapalenie skóry, AZS

Egzema to zapalna, przewlekła, odnawialna choroba skóry występująca u dzieci.

Czynnikami środowiskowymi przyczyniającymi się do wywołania Egzemy mogą być: cesarskie cięcie, klimat (niskie temperatury i niska wilgotność oraz braki naturalnego światła (UV), narażenie na zanieczyszczenia środowiska.

Czym jest Egzema?

Egzemą określa się również skazę białkowa, astmę skóry, czy świerzbiączkę. Niemniej jednak jest to bardzo silna reakcja skóry na czynniki uczulające. Egzema to skłonność organizmu do reakcji alergicznych.

Egzema ma podłoże genetyczne. Warto bowiem wiedzieć, że skłonność do chorób alergicznych dziedziczymy po osobach, które były uczulone na roztocza, miały alergiczny nieżyt nosa, alergie pokarmowe, czy zapalenie spojówek. Jeśli jedno z rodziców ma egzemę, prawdopodobieństwo wystąpienia egzemy u dziecka pod dowolną postacią wynosi 30%. Przy obojgu chorych rodzicach prawdopodobieństwo zachorowania na egzemę wzrasta do 75%.

Z egzemą często mylona jest łuszczyca. Przy obu, egzemie i łuszczycy, występują swędzenie i zmiany na skórze, występujące okresowo i nawracające.. Najlepiej więc udać się od razu do dermatologa, a nie internisty. Warto także wybrać lekarza, który współpracuje z alergologiem.

Atopia, egzema, AZS, atopowe zapalenie skóry

Najczęściej diagnozę egzemy stawia się na podstawie nasilonego swędzenia skóry (najważniejszy objaw), typowego wyglądu zmian na ciele, nawracającego przebiegu choroby oraz okresów zaostrzenia, trwających ok. 6 tygodni. Jako objawy występują również suchość skóry, a związku z tym zwiększona podatność na zakażenia (np. gronkowcem złocistym), świąd po spoceniu się, rumień twarzy. Choroba może zaostrzać przebieg pod wpływem emocji a objawami mogą stać się towarzyszące chorobie objawy astmy lub kataru siennego.

Przy egzemie skóra jest przesuszona. Bywa, że staje się sucha już po 2 godzinach od nawilżenia. Podstawą jej pielęgnacji – nie tylko w okresach remisji – jest stałe stosowanie specjalnych płynów i żeli do mycia skóry atopowej, delikatne osuszanie, używanie kosmetyków hipoalergicznych oraz nawilżanie pomieszczeń w domu.

Dla osób z egzemą. Bezpieczne sprzątanie przy egzemie. Bez toksycznych substancji.

HIpoalergiczne środki czystości dla alergików