Termin „hipoalergiczny” we wszystkich odmianach robi obecnie furorę w marketingu. W 90% przypadków nie ma poparcia w składzie produktu, który nim opatrzono.
Istnieje wiele dowodów na brak podstaw do użycia terminu hipoalergiczny w przypadku wielu produktów obecnych na rynku. Skład tych produktów wyklucza ich hipoalergiczność.
Nie można niestety zagwarantować sobie, że produkt kosmetyczny lub do pielęgnacji skóry nigdy nie wywoła reakcji alergicznej, ponieważ żaden z istniejących na rynku składników nie jest w 100% hipoalergiczny (hypoalergiczny). Ich hipoalergiczne (hypoalergiczne) właściwości zostały stwierdzone na określone próbie i można jedynie domniemać, że przy użyciu tych właśnie produktów wystąpienie uczulenia jest najmniejsze.
Wiemy natomiast których substancji nie możemy uznać za hipoalergiczne. Wiemy też których pseudo hipoalergicznych produktów należy zdecydowanie unikać. Są na tej czarnej liście między innymi:
- sztuczne konserwanty / parabeny
- substancje spieniające (SLS, SLES)
- sztuczne barwniki
- substancje zapachowe
Pamiętaj! Produkt ekologiczny nie
oznacza hipoalergiczny.
Oprócz substancji alergizujących w skład alergicznych produktów mogą wchodzić substancje powodujące wzrost ryzyka zachorowania na raka czy zatykające pory skóry (komedogenne).
Używaj produktów hipoalergicznych w jak najszerszym zakresie. Sięgaj po zdrowe i hipoalergiczne kremy, balsamy i chemię gospodarczą. Kontakt ze skórą i wdychanie par szkodliwych produktów, używanych na co dzień do mycia domu jest wysoce ryzykowne i może powodować reakcje alergenne lub doprowadzić do uczulenia.
Nie ufaj bezgranicznie hasłom reklamowym, kolorowym etykietom i deklaracjom producentów. Przyglądaj się certyfikatom i składowi produktów.
Hipoalergiczne; Bezpieczne; Dla alergików; Przy astmie; Przy wyprysku kontaktowym